biografia
TOMASZ WACHNOWSKI
Autor, kompozytor, gitarzysta, piosenkarz.
Autor i wykonawca „słynnych” „Śniegowic” i piosenki do Asterixa – „Ona nie widzi mnie”. Bywał w różnych miejscach i z różnymi ludźmi. Występował i współpracował z Mr. Bober’s Friends, TBand, MrZoob, Krzysztofem Ścierańskim, Konstantym Plewickim, Miłoszem Wośko, Markiem Wierzchuckim, Ryszardem Styłą, Adamem Palmą, Markiem Napiórkowskim, Marcinem Dańcem, Piotrem Bałtroczykiem, Tadeuszem Woźniakiem, Zbigniewem Łapińskim, Elżbietą Adamiak, Anną Treter, Grażyną Auguścik, Magdą Magic Piskorczyk, Andrzejem Poniedzielskim, Jerzym Filarem, Piotrem Bałtroczykiem, Arturem Andrusem czy Wolną Grupą Bukowiną i innymi. Na mapie jego kariery równie ważne są Warszawa, Kraków, Opole, Olsztyn, Chicago, Pekin, Dublin, Ateny, Melbourne czy Śniegowice, które najprawdopodobniej nie występują na żadnej mapie, ale często można spotkać ludzi, którzy noszą je w sercu.
Trzykrotnie brał udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dwa razy w koncertach „Krainy łagodności” a w 1999 roku w koncercie „Premiery” gdzie wykonał swoją kompozycję pt. „Byłoby miło”. Utwór spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem opolskiej publiczności oraz dziennikarzy, w głosowaniu lokalnych ośrodków telewizyjnych zajął II miejsce.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w twórczości Tomka Wachnowskiego było wykonanie przewodniej piosenki do filmu „Asterix i Obelix kontra Cezar”. Warto zaznaczyć, że artysta został wybrany z pośród wielu wokalistów polskich o czym zdecydował sam kompozytor utworu Jean Jacques Goldman – współtwórca sukcesów m. in. francuskojęzycznych płyt Celine Dione i Patricii Kaas. Polskie słowa do piosenki napisał Tomek Wachnowski. Nagranie „Ona nie widzi mnie”, pojawiło się zarówno na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu jak i na autorskim krążku T. Wachnowskiego pt. „Właśnie tak”.
Wydał 10 płyt: „Śniegowice”, „Właśnie tak” , „Dla bogaczy pogoda”, „Piosenki dla dorosłych” „Lubię te piosenki”, „Ludzie lubią mieć”, „Kołomyja i Pic”, „Wysocki osobisty”, „Oratorium Jędrzejowskie” i „Forever” . Jego piosenki można znaleźć na składankach „Krainy Łagodności” wydawanych przez EMI i serii „Gitarą i Piórem” wydawanej przez Polskie Radio. Jego piosenka pt. „Znaki na niebie” śpiewana przez Iwonę Loranc i Kubę Badacha znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „Ławeczka”, w 2006 roku ukazała się płyta pod tym samym tytułem, wyprodukowana przez Tomka i Miłosza Wośko, na której jego piosenki wykonuje Iwona Loranc. Piosenkę „Most między nami” z jego tekstem do filmu „6 dni strusia” śpiewała Katarzyna Cerekwicka, a napisaną wspólnie z Piotrem Rubikiem „Najdalszą z gwiazd” w angielskiej wersji duet Georginia i Jose Cura.
Artysta występował również na „Famach”, Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowy – „Śpiewajmy poezję”, w Borowicach i w Karpaczu na „Gitarą i Piórem”, na „Bieszczadzkich Aniołach” w Cisnej, czy na mazurskim „Zajeździe Bardów”. Tomek Wachnowski wystąpił ze swoim recitalem w ramach telewizyjnego cyklu pt. „Powrót Bardów” (TVP1), a w 2000 roku został wyprodukowany i pokazany przez telewizję polską reportaż Jędrzeja Dutkiewicza pt. ”Tomek Wachnowski – Właśnie tak”.
Po piosenki i teksty Tomka sięgają też inni wykonawcy: Marcin Daniec, Szymon Zychowicz, Robert Kasprzycki, Leszek Dranicki, Basia Raduszkiewicz, Iwona Loranc, Anna Gadt, Alibabki, Marek Dyjak i inni. Brał też udział jako wykonawca w koncertach; ” Kaczmarski festivus-Kaczmarski żywy”„Kolega z pracy”, „Radio Wolna Europa” i „Arue” – z piosenkami Jacka Kaczmarskiego czy „Niechaj zabrzmi” i „Maestro bezdomny” z piosenkami Wojciecha Bellona.
Od lat występuje w z towarzyszeniem gitarzysty Bogdana Sabały, z którym wspólnie tworzą gitarowy świat dla tekstów Tomka Wachnowskiego. Ale nie tylko. Wykonuje też utwory Georgesa Brassensa, Jonasza Kofty, czy Jacka Kaczmarskiego, którego „Prosty człowiek” w jego wykonaniu zdobył Grand Prix X-tego Festiwalu Im.Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu, w 2013r. Tomek Wachnowski na 18 Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku w 2014 r. decyzją jury w składzie: Jan Poprawa, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk zdobył Grand Prix i Nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu . W sierpniu 2014 odbyła się premiera hymnu Gliniady autorstwa Tomka.
W 2019 roku zdobył Grand Prix VII Festiwalu Piosenki Dołujacej. Tworzy muzykę do powieści czytanych w III programie polskiego radia i do spektakli dla dzieci.
Aktualnie występuje w trio z Olegiem Dyjakiem i Wojciechem Frontem, w duecie z Danielem Lopezem Połeciem lub Bogdanem Sabałą, albo solo 🙂
„Mam szczęście do ludzi otwartych i hojnych, dzięki spotkaniom z nimi staję się lepszy, a czasem mądrzejszy. Swoje piosenki śpiewałem od zawsze, przeważnie sam, ale czasem z zespołem, lub u boku tych, których lubię z wzajemnością. Takie kontakty pomagają zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.”